Závěr domácí sezóny na Pradědu

28.2.2017 Přemek Škoda

Poslední únorový víkend se uskutečnil poslední české závody domácí sezóny v lyžařském OB. Vzhledem k velké oblevě, kdy uplaval sníh v okolí Nové Vsi u Rýmařova se závody přesunuly do vyšší nadmořské výšky těsně pod Praděd.

Centrem byl Sporthotel Kurzovní. Pro závodníky byly připraveny tratě v horském terénu v nadmořské výšce 1300 - 1450 m n. m., v oblasti standardních běžeckých okruhů a turistických cest. Závody se konaly na dobře připravených a velice rychlých tratích, kdy po oblevě sníh díky teplotám pod bodem mrazu zmrznul. Několik centimetrů nového sněhu, které napadly v noci před závodem bylo pro závodníky příjemný bonus na závěr sezóny.

Tratě byly postaveny na zájimavě najetých "čárkách", ale díky sněhovým podmínkám se mnoho postupů mezi kontrolami jezdilo přímo, z čehož pramenilo velké množství chyb, kterých se nevyvarovali i ti nejlepší.

V sobotu se jelo M ČR na klasické trati.

Proti závodům, které byly týden předtím v Jizerských horách, byl tento šampionát velmi slabě obsazen, jak početně, tak chyběla i řada kvalitních závodníků. To ale nesnižuje výkony medailistů především v kategoriích D21 a H21. V ženách si pro další titul dojela vrchlabská Helena Randáková, která vedla po celý závod a vyhrála většinu mezičasů. Její náskok před klubovou kolegyní Petrou Hančovou v cíli byl skoro tři a půl minuty. O další tři minuty zpět skončila bronzová Kateřina Neumannová (PVP), 4. Šimková (SHK), 5. Kopáčková (CHT), 6. Gebauerová (ZBM). Stejně suverénně si počínal v mužích také Radek Laciga (SZP), který také vyhrál většinu mezičasů a vedl po celou trať. V cíli byl jeho náskok před druhým Jakubem Škodou (VLI) více než tříminutový, Škoda jen o 2 sekundy porazil bronzového Petra Horváta (SSU) a vrátil Petrovi porážku o 1 sekundu z předešlého týdne na MČR ve sprintu. Další tři místa na velké bedně obsadili Michal Argaláš (TRI), Michal Drobník (SJC) a Roman Horyna (SZP). V dorostenkách vyhrála jičínská Rozálie Kuchařová (2. Chrástová, STH, 3. Rydlová, TJN), v juniorkách jely jen tři závodnice, titul získala Kateřina Argalášová z TRI (2. Horvátová, SSU, 3. Szarzecová, TRI). V dorostencích deklasoval své soupeře časem o osm minut lepším než druhý jablonecký juniorský reprezentant Josef Nagy (2. Štefan, STH, 3. Mareček, OSN), v juniorech byla nejlepší třinecký Jan Cienciala, který o půl minuty porazil stříbrného Hlaváče z TBM a třetí by(3. Vystavěl, JPV).

V neděli se jel žebříčkový závod na krátké trati. V dámské elitě si pro vítězství dojela Petra Hančová, která o necelou minutu porazila sobotní vítězku Helenu Randákovou, na třetím místě dojela Johanka Šimková. V pánské elitě bylo na prvních třech místech pořadí stejné jako v sobotu, vyhrál Radek Laciga, který za sebou nechal o minutu Jakuba Škoda, další dvě minuty ztratil třetí Petr Horvát.

Tím skončil také seriál Českého poháru ONE WAY a Žebříčku A a B. V hlavních kategoriích vítězili členové reprezentačních družstev. Mezi ženami obhájila vítězství z loňského roku Helena Randáková před Petro Hančovou a Kristinou Kolínovou. Mezi muži zvítězil Radek Laciga před loňským vítězem Jakubem Škodou a Michalem Argalášem. V ORISu jsou kompletní výsledky

Vrcholem mezinárodní sezóny lyžařského OB je mistrovství světa, které proběhne od 7. do 12. března v ruském Krasnoyarsku. Pod vedením Richarda Klecha by nás měli reprezentovat Petra Hančová, Hana Hančíková, Kristýna Kolínová, Johanka Šimková, Mihal Argaláš, Petr Horvát, Radek Laciga a Jakub Škoda.