Veteránské mistrovství světa v Seefeldu

18.1.2020 Milan Venhoda

V rakouském Seefeldu probíhá veteránské mistrovství světa. V úvodním sprintu získali medaile 3 čeští závodníci, stejně tak i v následujícím longu.

Poprvé v historii je veteránské MS součástí WWMG (Winter World Maters Games), které se konají jednou za 5 let. Mezi celkem 3.000 účastníky v 12 zimních sportech je i 250 LOBáků z 28 zemí celého světa (nejexotičtějším účastníkem je jeden Egypťan, tradičně silné obsazení má Finsko a Rusko). Centrum her je v Innsbrucku, běh na lyžích, biatlon, severská kombinace a LOB se konají v nedalekém Seefeldu.

Úvodním závodem byl ve středu 15.1. sprint, který se jel v nejbližším okolí seefeldského olympijského stadionu a byl mapově velmi zajímavý, síť stop i stavba tratí odpovídaly světovým parametrům. Kromě husté sítě standartních širokých rolbových tratí (kde byl sněhu dostatek) bylo připraveno i dost skútrových stop, nicméně na nich bylo místy sněhu méně - zvláště v lese a ve svahu.  Čeští závodníci si vedli skvěle. Radek Laciga se stal veteránským mistrem světa v kategorii M35 (druhý skončil v Česku dost často závodící Rus Yury Masnyy), stříbrné medaile vybojovali Milan Venhoda v M45 (kde jasně vyhrál skvělý Rus Eduard Khrennikov, čtrnáctinásobný mistr světa stále ještě závodíci mezi světovou elitou) a Radek Kunc v M65. Kompletní výsledky

V pátek 17.1. se jela klasická trať, start i cíl byl na Wildmoosalmu, asi 2 km od Seefeldu. Panovalo opět nádherné slunečné počasí stejně jako při sprintu. Tratě byly velmi náročné, velká většina stop byla upravena jen skútrem/čtyřkolkou. Stopy často vedly prudkými úvozy, ve kterých bylo místy velké množství sněhu a někde naopak téměř žádný, případně zledovatělé koryto a kamení. To bylo samozřejmě velmi fyzicky i technicky náročné, zvláště pro starší kategorie, často se zouvaly lyže, hodně se padalo. Pro dobrý výsledek byly více než kdy jindy důležité správné volby postupů a jejich plynulá realizace. V prudkých sjezdech měl závodník na vybranou plužit nebo to pustit a na poslední chvíli se zachránit řízeným pádem. Díky všem těmto okolnostem byly časové rozdíly mezi závodníky daleko větší než je obvyklé. Z českých závodníků se na stupně vítězů dostali opět všichni tři medailisté ze sprintu, jen se posunuli o stupínek níže: v M35 byl druhý Radek Laciga, bronz mají v M45 Milan Venhoda a v M65 Radek Kunc. Kompletní výsledky. Mapa s tratí M45

V neděli 19.11. byla posledním závodem krátká trať, start i cíl byl na seefeldském olympijského stadionu. Předchozí den a přes noc nasněžilo asi 15 cm nového sněhu, takže se podmínky v problematických místech o dost zlepšily. Jednalo se o moc hezký závod, tratě vedly v prostoru sprintu, navíc ale i na blízký kopec s množstvím čásrkovaných stop (tam vedly ale jen delší tratě). Z 6 českých závodníků se opět stejní tři umístili na stupních: Radek Laciga v M35 zvítězil, Milan Venhoda v M45 a Radek Kunc v M65 brali shodně bronz. Kompletní výsledky. Mapa s tratí H45