Rozhovor: Noví trenéři reprezentačních družstev

19.4.2024 Milan Venhoda

Předsednictvo ČSOS a vedení sekce LOB schválilo nové šéftrenéry reprezentačních družstev na následující 3 sezóny. Jaké jsou vize reprezentačních trenéru Honzy Pecky a Vaška Zakouřila?

Do vypsaného výběrového řízení na šéftrenéry družstva dospělých i juniorů na následující 3 závodní sezóny se přihlásilo více kandidátů. Po pohovoru se všemi pak vedení sekce LOB navrhlo a Předsednictvo ČSOS následně schválilo nové trenéry:

  • družstvo dospělých - Jan Pecka (který tak přechází od družstva juniorů);
  • družstvo juniorů a výběru dorostu - Václav Zakouřil (který dosud působil jako asistent trenéra juniorů a měl na starosti dorost).

Rozhovor s reprezentačními trenéry

Jak hodnotíte své 3 roky, co jste vedli reprezentaci juniorů a výběr dorostu?

Honza: Uplynulé tři roky nelze hodnotit jinak než pozitivně, podařilo se nám dát dohromady opravdu hodně mladých LOBáků, kteří zejména sami chtějí pracovat (trénovat) na svém zlepšení, společně s velmi dobře fungujícím realizačním týmem. V neposlední řadě nám také výrazně pomáhali rodiče, kamarádi a také partneři.

Čistě statisticky: pro RD LOB dospělých jsme připravili 7 závodnic a závodníků a je téměř jisté, že další budou brzy následovat. Z letošního MSJ a MEDu jsme přivezli rekordních 9 medailí. A z dlouhodobého pohledu je ale možná ještě cennější fakt, že kromě medailí jsme získali řadu umístění na „velké bedně“ a v první desítce a hlavně, že konkurenceschopná na vysoké úrovni byla naprostá většina nominovaných. Tedy není to o úspěchu pár výjimečných jedinců, ale celého týmu.

Vašek: Koncepci jsme měli postavenou na 2 hlavních prioritách. První bylo otevření Výběru dorostu pro všechny, kdo se chtějí LOBu systematicky věnovat a makat na sobě. Zafungovalo to výborně! Počet zájemců průběžně rostl a nyní máme v dorostu a juniorech nějakých 40 – 50 nadějných závodníků. To jsou počty, které nám závidí nejen v Pobaltí a alpských státech, ale i ve Skandinávii. Není to samozřejmě zdaleka jen naše zásluha, spíš se nám podařilo dobře zúročit skvělou práci trenérů v oddílech i na STK kempech, pořadatelů zimních olympiád mládeže, a přirozeně i demografii silných ročníků. Druhou a možná ještě důležitější prioritou byl návrat k běžeckému lyžování jako základu LOB. Prostě když je objektivně těžší zajistit v našich podmínkách kvalitní mapové tréninky „v čárkách“, tak tím méně si můžeme dovolit ztrácet lyžařsky. S Honzou jsme určitě strávili více času na hladkých závodech než na LOBech, ale vyplatilo se. Pověst LOBáků, která, přiznejme, byla mezi lyžaři všelijaká, se rychle otočila v respekt. Zhruba dvě třetiny Výběru dorostu a repre juniorů tuto sezónu závodili v Českém poháru a MČR v lyžování, přičemž ti nejlepší patří mezi širší českou špičku.

Co byste chtěli v reprezentačních družstev změnit? Jaké máte vize?

Honza: Naše společná a hlavní vize je vzájemné propojení všech reprezentačních družstev, samozřejmě s důrazem na respektování specifik daných věkem a složením soutěží. Dalším nástrojem je rozšíření a propojení realizačního týmu, kdy jsme se domluvili na spolupráci třeba s Kládinem (Radek Laciga), který letos aktivní repre karieru ukončil. Jeho rolí, jako mého asistenta, bude i tvz. mentoring, tedy předávání zkušeností. Co se týká RD dospělých, tak tam jedním z mých témat při výběrovém řízení na trenéra, bylo vytvoření konkurenčního prostředí v rámci RD, otevření možnosti přípravy pro více zájemců za vlastní úhradu, ale i nastavení tvrdých pravidel a počtů účastníků na vrcholné závody sezony. 

Naším oblíbeným dokumentem je Koncepce reprezentace LOB (https://www.ski-o.cz/upload/dokumenty/sekce-lob/koncepce-repre-lob.pdf), ze které je prostě dobré vycházet... Samozřejmě na toto téma by se dalo psát dost dlouho, ale já osobně za zásadní považuji nutnost stíhat světu lyžařsky a na tom dále stavět a rozvíjet speciální dovednosti.

Vašek: V dorostu a juniorech je to o poznání jednodušší – hlavní vize by se dala shrnou do hesla: „Neměň, co funguje!“ Ale to neznamená, že i tady nechystáme vylepšení. Výraznou posilou určitě bude zapojení Ondry Vodrážky do trenérského týmu a hodně si slibujeme i od úzkého propojení a společných akcí s dospělou reprezentací. To nám dosud příliš nefungovalo. Snažit se budeme dále o to, abychom dorostencům a juniorům nabídli více příležitostí k mapovému tréninku a závodům v náročných terénech.

Jak vidíte budoucnost LOB v ČR, když tu vlastně neproběhl letos žádný závod? Jaká jsou možná východiska?

Vašek: Jednak není tak úplně pravda, že by žádný český závod neproběhl. Podařilo se uspořádat dobře obsazený nominační závod, několik tréninkových závodů na kempech STK a nakonec i velmi pěkné MČR dorostu a juniorů na klasice a ve sprintu (ano, za hranicemi v Rakousku, ale na to si zvykejme). Vzhledem k podmínkám skvělý výkon všech organizátorů.

Především ale je LOB v ČR dnes už bohudík na takové úrovni, že jeho budoucnost určitě neohrožuje jedna nebo i více špatných zim a v jejich důsledku zrušených českých závodů. To je nepříjemné spíše pro příležitostné závodníky, kteří jezdí LOB jako zpestření zimní přípravy. Aktivní LOBáci, kterých je dost, mají sezónu postavenou na kombinaci hladkých závodů, českých i zahraničních LOB a tréninkových kempů, takže je několik zrušených závodů, jakkoliv to vždycky zamrzí, nijak zásadně neohrožuje.    

Honza: Přesně tak! Dokud se bude lyžovat, tak tu bude i LOB, tedy zejména neklesat na mysli! Koncepční řešení - samozřejmě o tom diskutujeme a hledáme možnosti, kdy uvádím nástin diskutovaného:

  • užší spolupráce s okolními zeměmi, zejména s Rakouskem a Německem (Slovenskem?) - mají terény ve větší nadmořské výšce a letos tam sníh byl. Účast našich závodníků by tam výrazně navýšila počet účastníků a tedy třeba i zájem pořadatelů, případně bychom mohli na pořádání i participovat. Letošní MS v Ramsau v podstatě zachránila parta českých pořadatelů okolo Petra a Šimona Marečkových - za to jim patří velký dík;
  • "plovoucí" termíny závodů, tedy větší flexibilita v rámci možností pořadatelů, aby bylo možné závody agilně přesunout podle sněhových podmínek;
  • větší využití konceptu „arena sprintu“, který se osvědčil při olympiádách mládeže a který je možné uspořádat na tratích s technickým sněhem.

Díky za odpovědi a ať se oběma reprezentačním týmům daří!

 


« zpět