Mistrovství světa: štafeta mužů bronzová, ženy páté

15.2.2015 Milan Venhoda

Nečekaně získala štafeta mužů na Mistrovství světa bronzovou medaili. Závod výborně rozjel Jakub Škoda, který předával v balíku na 2.-5. místě, jen půlminutu za vedoucí ruskou štafetou. Na druhém úseku se o další boj o medaile připravili Norové i Finové: Kvale a Saarela byli diskvalifikování. Erik Rost (SWE) předával s Eduardem Khrenikovem (RUS) svým finišmanům společně,  na třetím místě ztrácel Radek Laciga tři a půl minuty ale se slušným náskokem před dalšími štafetami. Na posledním úseku Andrey Lamov ujel Švedovi Holmergovi o téměř minutu a ze zlata se tak radovalo Rusko, stříbro získalo Švédsko. Český finišman Jiří Bouchal bezpečně pohlídal broznovou pozici a ještě mírně navýšil tříminutový náskok před čtvrtými Švýcary.

V závodě žen předávala po prvním úseku Simona Karochová na 5. místě (2:24 za průběžně vedoucím Finskem, ale např. před norskou štafetou). Na druhém úseku odskočily Švédky (Alexandersson) a Finky (Kaskinen) a předávaly do třetího úseku společně, čtyři minuty před další skupinou na 3.-5. místě, kde byla i výborně jedoucí Hana Hančíková. Na posledním úseku Josefine Engström (SWE) utrhla Mervi Pesu (FIN) a s náskokem 35 sekund vybojovalo pro Švédsko zlato, Finky brali stříbro. Bronz ve finiši uhájila Julia Tarasenko (RUS) těsně před norskou závodnicí Audhild Bakken Rognstad. Johanka Šimková sice na tyto soupeřky nestačila a finišovala českému týmu pro páté místo, náskok před šestým Estonskem však navýšila.

Čeští junioři i juniorky obsadili shodně páté místo.
Junioři jeli ve složení Šňupárek, Matuš, Starý, juniorky Waňková, Gallová, Hančová.

Závod štafet se jel opět téměř výhradně v čárkovaných skútrových  stopách, navíc tentokráte s převýšením.
GPS tracking na mapou: ženymuži