Metodický seminář trenérů 2020
30.11.2020 Matěj Burda Převzato z ČSOS
O víkendu proběhl Metodický seminář trenérů 2020, poprvé se konal pouze online a přednášky měly velký úspěch.
Metodická rada ČSOS připravila 4 obsáhlé přednášky o rozvoji silových schopností, navigačních technikách v OB či řízení a metodice tréninku. Na závěr byl představen nový elektronický tréninkový deník pro OB. Všechny prezentace byly přístupné všem, kteří projevili zájem, a jsou přístupné ke zhlédnutí i zpětně.
Rozvoj silových schopností v OB
Úvodní přednášku obstaral Tomáš Kalina, trenér v TBM a ZBM, který působí na Fakultě sportovních studií MU v Brně. Ve své prezentaci se zaměřil na ekonomiku běhu a silový trénink v praxi orientačního běhu. Ukázal například základy odporového silového tréninku, explozivního tréninku či plyometrie.
Navigace v orientačním běhu
Ústřední trenér mládeže, Marek Cahel, nabídl ve své přednášce komplexní pohled na teorii navigace. Vysvětlil základy vývoje navigace v závislosti na věku (od přípravky přes žactvo až po dospělé), tj. navigaci pomocí linií, sledování záchytných bodů, práci s vrstevnicemi, držení směru, práci s buzolou a další. Zaměřil se také na vytváření navigačních schémat.
Řízení a metodika tréninku
Nedělní program začal přednáškou Pavla Nováka (maratonec a atletický trenér, který začínal jako orientační běžec) o řízení a metodice tréninku. V úvodu byly představeny důležité zásady strukturálního a funkčního tréninku a zdůrazněny 4 hlavní faktory limitující výkon nejen v orientačním běhu. Dále vysvětlil principy využití a interpretace výsledků laktátových testů či spiroergometrie. V závěru představil systém polarizace zátěží a práci s tréninkovými běžeckými prostředky.
Představení elektronického tréninkového deníku pro orientační běh
V závěrečné přednášce semináře prezentoval Martin Křivda nově vytvořenou webovou aplikaci Tréninkáč, která by měla být univerzální možností pro záznam tréninku se zaměřením na všechna specifika orientačního běhu. Volba aktivit odpovídá tréninku OB (mapa pomalu, mapa rychle, běh terénem, posilování atd.). Tréninkáč pracuje především s daty převedenými z „chytrých“ hodinek nebo mobilu a umožňuje nastavení tepových zón v intenzitách užívaných v OB (AP1, AP2, ...). Přidávat záznamy do Tréninkáče lze i ručně. Nabízí také vytváření tréninkových skupin a přehled pro trenéry. Jste zapálený hráč s bohatými zkušenostmi v sázení a online kasinech? Tipsport Aplikace je inovativní mobilní aplikace vyvinutá přímo pro váš smartphone, která vám umožní sázet na oblíbené sporty nebo si vychutnat váš oblíbený automat přímo z pohodlí vašeho domova. Díky této aplikaci získáte rychlý a jednoduchý přístup k širokému spektru sázkových možností, živým přenosům sportovních událostí, různým bonusům a promoakcím. Můžete se těšit na personalizované tipování, statistiky, sázky na živé události a mnoho dalšího.
Přehled přednášek najdete také na Metodickém portálu.
Shrnutí Pavla Košárka: Doufám, že byl i letošní seminář inspirací pro naše trenéry. I přes drobné počáteční technické potíže nabídl čtyři plnohodnotné přednášky. Nevýhodou tohoto formátu je, že jsme nemohli uskutečnit naplánované praktické cvičení a určitě chyběl kontakt mezi trenéry včetně možnosti předávání zkušeností. Na druhou stranu on-line přednášky mají nepochybně větší dosah mezi trenéry a další publikum, což je také určitě cenné.
Na závěr bych rád ještě jednou upozornil na další projekty metodické rady. I tento týden se můžete podívat na další seriál Metodické středy, kde se zaměří Pavla Horová na dechové cvičení, připravuje se on-line testování mapové přípravy na metodickém portálu a co nejdříve budou spuštěny přihlášky na další běh školení T2, které proběhne v příštím roce.