M ČR ve sprintu pro Hančovou a Horváta

2.2.2021 Milan Venhoda

Závody v Rýmařově proběhly bez problémů, M ČR ve sprintu vyhráli Petra Hančová a Petr Horvát.

Českému svazu orientačních sportů ve spolupráci s Národní sportovní agenturou se podařilo získat výjimku Ministerstva zdravotnictví ČR pro nominační závody na MS, MSJ a MED. Pořadatelé ze Sportovního klubu Vrbno pod Pradědem tak (byť v omezeném režimu) uspořádali dva závody. Maximální počet závodníku byl stanoven na 130, jely se jen kategorie dospělých, juniorů a dorostu (DH17, DH20 a DH21). Oba závody se jely v bezprostřední blízkosti Rýmařova, sněhu byl dostatek, tratě které postavil Richard Klech vedly v podhorském terénu, částečně na loukách, částečně v lese, většina stop byla připravena skůtrem, rolba upravila asi 30% stop.

Sobotní sprint byl vedle nominančního závodu vyhlášen i jako M ČR a také Akademické M ČR. Závod nebyl zvlášť mapově obtížný, bylo to hlavně o lyžování a tak byly výsledky velmi vyrovnané, zvláště na čelních místech. V ženách si pro titul dojela Petra Hančová (LPU), která po skoro minutovém zaváhání na první kontrolu zajela řadu nejlepších mezičasů a v cíli byla o 69 sekund dříve než druhá Johanka Šimková (SHK), třetí Veronika Kubínová (SKV) už měla ztrátu hodně přes tři minuty. Na dalších třech místech skončily Helena Randáková (VRL), Markéta Firešová (DCE) a Roman Kubínová (SKV). V mužích se o zlaté medaili rozhodlo až v úplném závěru. Skoro po celou trať vedl Jakub Škoda (VLI), ale jen těsně před dvojicí Petr Horvát (SSU) a Josef Nagy (TJN), první byl ještě na předposlední kontrole. Závěr ale zajel skvěle Horvát (Škoda přejel o kousek sběrku a musel se vracet), který se nakonec s náskokem 5 sekund radoval z vítězství. Za druhým Škodou byl jen dvě sekundy třetí Nagy, tři medailisté se tedy vešli do sedmi sekund. Čtvrtý byl Radek Laciga (SZP), pátý Vojtěch Matuš (VRB) a šestý Ondřej Hlaváč (TBM). V juniorkách jasně vyhrála favorizovaná Anežka Hlaváčová (TBM), která porazila druhou Terezu Chrástovou (STH) o více jak tři minuty, třetí Rozálie Kuchařová (SJC) byla ještě o minutu pomalejší. V juniorech dvě nejcenější medaile medaile vybojovali bratři Peňázové (VRB), vyhrál Vojta o 28 sekund před Radkem, třetí Lukáš Richtr měl ztrátu na druhé místo 4 sekundy. V dorostu slavili úspěch svěřenci Vaška Zakouřila. V dorostenkách vyhrála Hana Malečková (VSP) o pouhou sekundu před Terezou Peckovou (VLI), na třetím místě skončila favorizovaná Adéla Randáková (VRL), která na vítězkou ztratila 51 sekund. Mezi dorostenci byl nejlepší Matyáš Zakouřil (VSP), druhým místěm překvapil Dan Salaba (JIL), který za vítězem zaostal 31 sekund, třetí skončil další závodník VSP Jiří Blaha (+47 sekund).

Kompletní výsledky

V neděli proběhla ve stejném prostoru zkrácená klasika, která se stejně jako sobotní závod počítala do Českého poháru (a byla také Akademickým M ČR). V ženách zopakovala Petra Hančová (LPU) své sobotní vítězství, druhá Helena Randáková (VRL) na ní ztratila tři a půl minuty, třetí Veronika Kubínová (SKV) byla ještě o dvě minuty pomalejší. Závod mužů byl vyrovnanější, trio nejlepších se vešlo do 24 sekund. Vyhrál Vojtěch Matuš (VRB) o 15 sekund před Jakubem Škodou (VLI) a o 24 sekund před Radkem Lacigou (SZP). V juniorských kategoriích byli nejlepší Anežka Hlaváčová (TBM) a Radek Peňás (VRB), v dorostu pak Tereza Pecková (VLI) a Marek Štěrba (SKV).

Fotogalerie na webu CAUS, výsledky Akademického M ČR

Další plánované závody (VPM, Abertamy) byly zrušeny, neboť nelze čekat rychlé uvolnění epidemiologických opatření. Zbývající závody sezóny byly odsunuty na začátek března, zda se budou moci uskutečnoit ukáže čas.